استخرهای آبیاری کشاورزی و جلبک ها

  • Post category:BehsazNasj

بردن جلبک و بررسی فواید و مضرات آن ها

انواع روش های از بین بردن جلبک و بررسی فواید و مضرات آن ها

بهسازنسج, behsaznasj

رنگ سبز آب و جلبک ها یکی از متداولترین مشکلات در نگهداری استخرها یاد می شوند به نحوی که در بعضی از مناطق با توجه به ترکیبات شیمیایی آّب آن منطقه هر روز مجبور به تمیز کاری و از بین بردن جلبک ها می باشد.

دقت در پیشگیری رشد جلبک، از تلاش برای از بین بردن جلبک های تشکیل شده، ساده تر می باشد.

از روش هایی که برای از بین بردن جلبک می توان استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– از بین بردن جلبک به وسیله کلر

– بهبود گردش آب در نقاط مختلف استخر

– استفاده از مواد منعقد کننده

– استفاده از مواد ضد جلبک

مرسوم ترین روش:

وقتی آب استخر به رنگ سبز متمایل شده و یا توده های جلبک در آب استخر بصورت واضح دیده می شوند، دلیل بر نبودن میزان کلر کافی در استخر است. انجام “شوک کلر زنی” با مقدار زیاد کلر، یکی از روش های  از بین بردن جلبک ها و برگرداندن شرایط آب استخر به حالت ضدعفونی شده محسوب می شود. زمان لازم برای انجام این کار، بین یک تا سه روز تخمین زده می شود. هرچند، در صورت نامناسب بودن وآلودگی بالای استخر، مدت زمان لازم برای انجام شوک کلرزنی، ممکن است تا یک هفته نیز به طول بیانجامد.

روش های دیگر از بین بردن جلبک که در این مقاله به آنها اشاره شده است، سریعتر به نتیجه می رسند. اما این روشها، باعث ضدعفونی کامل و مناسب استخر و رساندن آن به شرایط سالم برای شنا نمی شوند. ضمن اینکه این روشها نسبت به روش شوک کلرزنی گرانتر بود و همینطور عوارض جانبی مخصوص به خود را دارند.

روش هایی که برای از بین بردن جلبک می توان استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– از بین بردن جلبک به وسیله کلر

– بهبود گردش آب در نقاط مختلف استخر

– استفاده از مواد منعقد کننده

– استفاده از مواد ضد جلبک

1- پاکسازی دیواره ها به وسیله برس سیمی  :

باید در این روش با برس های مخصوص تمیز شوند و کلیه سطح ها اعم از کف، دیواره ها، پله و … تمیز گردند که این کار  به مراتب سخت و سنگین طاقت فرسا می باشد که این روش هم نیاز به وقت و دقت زیادی دارد و هم نیاز به نیروی انسانی متخصص و کار آمد.

– PH آب و مواد شیمیایی داخل استخر را مد نظر داشته باشید:

همواره در نظر داشته باشید که شما در این روش، مواد شیمیایی خطرناکی را حمل و استفاده می کنید.

در این روش رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت می باشد.

از دستکش، عینک محافظ و لباسهای بلند که پوست شما را محافظت می کنند، استفاده کنید. بعد از کار کردن با مواد شیمیایی، همواره دست خود را کاملاً شسته و به لباس های خود دقت کنید تا مواد شیمیایی روی آنها ریخته نشده باشد.

از استشمام مواد شیمیایی، به شدت اجتناب کنید. همینطور، وقتی این مواد را در شرایط وزش باد حمل می کنید، کاملاً مراقب باشید.

مواد شیمیایی استخر را در ظروف کاملاً بسته شده، ضد حریق و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. در زمان قرار دادن آنها در انبار، دقت کنید که این مواد شیمیایی را در یک طیقه (نه در طبقات مختلف روی هم) قرار دهید. بسیاری از مواد شیمیایی استخر وقتی با سایر مواد شیمیایی تماس پیدا می کنند، امکان انفجار دارند.

 

3- برای شوک کلر زنی باید مقدار زیادی کلر استفاده شود:

برای میزان درست استفاده کلر برای شوک کلرزنی، ابتدا دستورالعمل مایع کلری را که میخواهید برای این منظور استفاده کنید، مطالعه نمائید. میزان کلر مورد استفاده برای از بین بردن جلبک، می بایست دو برابر میزان مورد استفاده در کلرزنی عادی استخر باشد. البته این مقدار، اگر رنگ آب، تیره شده باشد، می تواند به سه برابر و اگر زیر بخش بالایی نردبان به واسطه رشد بیش از حد جلبک ها در استخر قابل مشاهده نباشد، به چهار برابر حالت عادی هم برسد.

 کلر مایع در برخورد با کلر پودری و یا قرص کلر می تواند منجر به انفجار و یا ایجاد گازهای خورنده شود. لذا هیچوقت کلر مایع را در داخل اسکیمر یا هر نقطه ای که ممکن است حاوی این مواد باشد، نریزید.

 

از آنجائیکه اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تجزیه کلر می شود، بهترین زمان برای شوک کلرزنی به استخر، عصر هر روز و صبر کردن برای بررسی نتیجه تا فردا صبح آن روز است.

مواد ضد جلبک (مانند کات کبود و یا سایر مواد شیمیایی)، باعث از بین رفتن جلبک استخر می شوند. اما باید به عوارض جانبی و همینطور هزینه های این مواد شیمیایی هم توجه شود. در این راستا، نکاتی ارائه می شود:

– قدرت مواد مختلف ضد جلبک با هم متفاوت است و ممکن است برخی از مواد ضد جلبک، توانایی از بین بردن مقادیر زیاد جلبک های موجود در استخر را نداشته باشند (مخصوصاٌ از بین بردن جلبک های سیاه رنگ). در این خصوص، حتماً با فروشنده این مواد، مشورت کنید.

– مواد ضد جلبک ترکیبات مس، انتخاب مناسبی می توانند باشند. اما این مواد، ممکن است گران باشند و همینطور، روی دیواره های استخر، لکه گذاری کنند.

– بعد از اضافه کردن مواد ضد جلبک، حداقل 24 ساعت صبر کنید و بعد از این مدت، مواد شیمیایی دیگر به آب اضافه کنید.

مضرات وجود جلبک در استخر

وجود جلبک در استخر ها، مخصوصاً در استخر های کشاورزی به یک معضل بزرگ برای کشاورزان محسوب می شود.

نفوذ جلبک به داخل سیستم  فیلتراسیون و سیستم های کشاورزی خسارات زیادی به بار می آرود که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 گرفتگی لوله های سیستم تحت فشار و قطره ایی

2 کاهش عمر مفید لوله ها

3 کاهش عمر مفید سیستم فیلتراسیون

4 هزینه گزاف برای پاکسازی و خارج نمودن جلبک ها

5 کار فرسایشی و خسته کننده و …

(راه های از بین بردن جلبک به روش های سنتی را می توان در اینجا بخوانید)  لینک مقاله راه های از بین بردن جلبک

یکی از عمده معایب که میتوان که در سیستم ابیاری قطره ایی اشاره کرد  گرفتگی قطره چکانها اشاره کرد.

چون خروجی قطره چکانها بسیار ریز هستند، ذرات ریز موجب گرفتگی آن ها میشوند. گرفتگی باعث کاهش دبی تخلیه، غیر یکنواختی پخش آب و در نتیجه صدمه به گیاه و درختان میگردد. در موارد دیگر، ذرات در داخل خط لوله یا با تبخیر آب از روزنه قطره چکانها بین آبیاری ها وارد آب میشوند. بقیای جلبک ها در سیستم های آبیاری یکی از شایع ترین و هزینه بر ترین مشکل در سیستم های آبیاری قطره ایی هستند.

سالیانه هزینه های بسیار زیادی باید برای بر طرف کردن گرفتگی لوله ها و هم چنین تعویض لوله ها به دلیل فرسایش و رسوب زیاد داخل آن ها انجام شود.

 

آب منطقه و نور خورشید از عوامل اصلی رشد جلبک محسوب می شوند.

تغییرات شیمیایی آب با توجه به خطرات احتمالی، هزینه زیاد ، نیاز به نیروی کار آمد و تخصصی و همچنین امکان عدم نتیجه گیری مطلوب پیشنهاد نمی شوند.

 

 

 

نتیجه گیری:

با توجه به پیشرفت علم و پیداش روش های نوین و ساده نسبت به طرح ها و راه ها ذکر شده استفاده از پوشش سقف استخر های کشاورزی بهترین راه حل برای حذف کامل جلبک می باشد.

همانگونه که در مطالب بالا ذکر شد روش های موجود دارای چند عمده ایراد و اشکال می باشند که به صورت مختصر می توان در زیر اشاره کرد:

1 هزینه بالای تهیه مواد اولیه

2 محاسبات سخت برای مقدار مصرفی مواد لازم

 3 ازمون و خطا در انجام این روش ها

4 امکان انفجار، مسمویت و ….

5 فراهم شدن زمان مناسب برای انجام این کار ( وزش باد و نور خورشید نباید باشد و …)

6 امکان نتیجه نگرفتن در صورت کم و زیاد شدن مقدار مواد مصرفی

7 نیاز به نیروی انسانی ماهر و متخصص

8 کار فرسایشی و دارای استرس بالا

 

3.2 6 votes
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
mohammad
mohammad
1 year ago

بسیار عالی و کاربردی