ژئوتکستایل (Geotextile) چیست؟

ژئوتکستایل (Geotextile) چیست؟

کاربردها و موارد استفاده محصولات ژئوتکستایل (Geotextile) در بخش کشاورزی و عمرانی 

بهسازنسج, behsaznasj

نوشته محمد حاج محمدی

ژئوتکستایل, geotextile, woven, non woven

ژئوتکستایل به خاطر ایفای نقش های متنوع، جدید و هم چنین قیمت مقرون به صرفه آن دارای کاربرد های فراوانی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

ژئوتکستایل (Geotextile) از جمله محصولات زیر گروه صنایع نساجی است و  در خانواده محصولات ژئوسنتتیک قرار می گیرد. ژئوتکستایل به محصولات نمدی فشرده و  نفوذ پذیری گفته می شود که یا از الیاف پلی پروپیلن یا به اختصار (pp) و یا از الیاف پلی استر که( (PET نامیده می شوند تولید می شوند.

ژئوتکستایل (Geotextile) در دو نوع بافته شده (woven)  و بافته نشده (non woven) تولید می شود.

مشخصات فنی ژئوتکستایل:

ژئوتکستایل ها بر اساس نوع کاربرد آن ها دارای استاندارد های مختلف هستند  که دو استاندارد اصلی استاندارد ژئوتکستایل ASTM  و GT12  است.

خواص ژئوتکستایل‌ها همانند هر محصول دیگری که در فعالیت های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، به مواد بکار رفته در تولید آن ها، چگونگی ساخت و شکل فیزیکی محصول نهایی بستگی دارد.

ژئوتکستایل مناسب هر کاربرد را می توان بر اساس خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و هیدرولیکی آن انتخاب نمود؛

  • خصوصیات فیزیکی: وزن مخصوص، ضخامت، انعطاف پذیری، مقاومت در مقابل اشعه فرا بنفش (uv)
  • خصوصیات مکانیکی، دوام، مقاومت کششی، مقاومت سوراخ شدگی، مقاومت اصطکاکی
  • خصوصیات هیدرولیکی: اندازه خلل و فرج، نفوذپذیری، قابلیت جذب آب، قابلیت جذب مواد نفتی

کاربرد ژئوتکستایل:

جداسازی (Separation): به عنوان لایه متخلخل انعطاف‌پذیر دارای نفوذپذیری زیاد، موجبات جداسازی دو نوع مختلف بافت خاک را فراهم می آورد که باعث می شود صحت و درستی کارآیی هردو نوع مصالح به قوت خود باقی بماند.

تسلیح (Arming): به کار بردن در بسترهایی که دارای ظرفیت باربری پایین هستند مانند بسترهایی با خاک لجنی، ماسه بادی و امثال آن‌ها جهت تسلیح نمودن خاک و افزایش مقاومت آن

تسلیح, زیرسازی راه, آسفالت

زهکشی (Drainage): استفاده از ژئوتکستایل برای لندفیل‌ها و محل های دفن زباله،پشت دیوار حائل، دیواره تونل‌ها، استفاده در زیر خاکریز جاده‌ها

فیلتراسیون (Filtration): دارای قابلیت عبور انتخابی آب و محافظت از ورود ریزدانه‌های بالادست به داخل حفره‌های زهکش را دارد و می‌تواند جایگزین فیلترهای متداول در زهکشی شود

حفاظت (Protection): از ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ژئوممبران، چمن مصنوعی و … استفاده می‌شود. ژئوتکستایل بر روی بستر خاکی و در زیرورق ژئوممبران قرار گرفته و از آن در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌نماید. خصوصاً در مناطق کوهستانی و یا اعماق زیاد استخرهای آب.

ژئوتکستایل, geotextile, حفاظت, Protection

روکش آسفالت (asphaltcover): به عنوان یک سد هیدرولیکی بین روسازی قبلی و جدید از نفوذ آبهای سطحی به لایه های زیرین جلوگیری می کند. به عنوان لایه کاهنده تنش بین روسازی قبلی و جدید بوده و از تمرکز فشار ها در یک سطح محدود جلوگیری می کند و توزیع بار سطحی را به صورت یکنواخت به انجام می رساند. به عنوان لایه محافظ هنگامیکه تنش ترک های موزاییکی لایه زیرین به سمت روکش حرکت می کند، لایه ژئوتکستایل از انتقال ترک خوردگی ها از جمله ترکهای انعکاسی به لایه روکش جلوگیری به عمل می آورد.

ژئوتکستایل, geotextile, آسفالت, روکش آسفالت

ایزولاسیون تونل های اتریشی (isolation of Austrian tunnels): در سیستم های ایزولاسیون و زهکشی تونل ها از لایه ژئوتکستایل به عنوان محافظ و زهکش ورق ژئوممبراین استفاده می شود. عموماً باید از ژئوتکستایلی استفاده نمود که در مقابل مواد شیمیایی مقاوم بوده و به خوبی سیال را زهکشی کند و از صدمات احتمالی به لایه پلیمری محافظت به عمل آورد.     

ژئوتکستایل, geotextile, تونل اتریشی, تونل, ایزولاسیون تونل اتریشی

تقویت و تسلیح سواحل ژئوبگ (Geobag) : مقاومت کششی بالای ژئوتکستایل استفاده شده  مانع از آسیب دیدگی  ژئوبگ ها  در اثر برخورد موج ها می شود. همچنین روزنه های بسیار ریز ژئوتکستایل ضمن عبور آب مانع از عبور ماسه درون ژئوبگ  می شود. تولیدات ژئوتکستایل این شرکت با سیستم دو سوزنه و با گرماژ سنگین از 800 تا 1500 گرم قابل تولید ژئوبگ با ظرفیت های مختلف از یک تن تا چهار تن را داشته و با صرفه ترین روش جهت احداث اسکله های دریایی و محافظت از سواحل دریاها و رودخانه ها می باشد.

ژئوبگ, geobag, ساحل, تقویت و تسلیح سواحل

احداث دیواره های شنی و بتنی فوری با استفاده از شاسی های فلزی مجهز به ژئوتکستایل: روشی مبتکرانه و نوین استفاده از شاسی های مجهز به ژئوتکستایل است که در جدید ترین پروژه های احداث دیواره های مرزی، پادگان ها، مقر های نظامی، سنگر سازی ها و استحصار باغات و مزارع بزرگ به کار می روند.

 

کاربرد ژئوتکستایل در حفاظ و پرده کارگاهی: (workshop curtains): از مزایای استفاده از ژئوتکستایل در کارگاه های عمرانی و ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کاهش هزینه ها
  2. استفاده چند باره و طولانی مدت از پرده ها
  3. کمک به گرمایش داخلی کارگاه های ساختمانی در مناطق سردسیر و در فصول سرد
  4. قابلیت انتخاب لایه ها با عرض 2 تا 4 متر و گرماژ های متنوع از 200 تا 1200 گرم.
  5. قابلیت جداسازی در سالن ها و پروژه های بزرگ ساختمانی و صنعتی
  6. استحکام و ماندگاری
  7. تنوع در رنگ 

دفن لوله های انتقال: (Buria of pipes)

استفاده از ژئوتکستایل در دفن سریع لوله های انتقال نفت و گاز باعث پیشگیری از تخریب لوله های مربوطه شده و ضمن پیشگیری از شناوری لوله های مسیر و سرعت عمل چشمگیر اجرا درکاهش هزینه ها نقش به سزایی دارد.

ژئوتکستایل, geotextile, دفن لوله های انتقال, زهکشی, ایزولاسیون

محافظ بکینگ و زهکش در اجرای پروژه های چمن مصنوعی:

قابل استفاده در زمین های ورزشی، فضاهای تزئینی، پارک ها و محوطه های بازی، رستوران ها، محیط های تفریحی، و فضای سبز پشت بام ها.

5 1 vote
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments