کاربرد ژئوتکستایل در سد سازی و سازه های هیدرولیکی

کاربرد ژئوتکستایل در سد سازی و سازه های هیدرولیکی

ژئوتکستایل نقش پر رنگی در پروژه های عمرانی ایفا میکند در این مقاله هدف آشنایی با کاربرد های ژئوتکستایل در پروژه های سد سازی و سازه های هیدرولیکی از جمله محافظ غشاء ژئوممبرین، زهکشی سطحی دیواره سد و مانع نشست آب به بدنه سد می باشد

بهسازنسج, behsaznasj

محمد حاج محمدی

ژئوتکستایل (Geotextile) از جمله محصولات زیر گروه صنایع نساجی است و  در خانواده محصولات ژئوسنتتیک قرار می گیرد. ژئوتکستایل به محصولات نمدی فشرده و  نفوذ پذیری گفته می شود که یا از الیاف پلی پروپیلن یا به اختصار (pp) و یا از الیاف پلی استر که( (PET نامیده می شوند تولید می شوند.

کاربرد ژئوتکستایل در زمینه سد سازی

کاربرد ژئوتکستایل در زمینه سد سازی برای ضد آب سازی و جلوگیری از نشست آب از بدنه سد شده و از تخریب تدریجی آن جلوگیری می نماید . در این کاربرد از ژئوتکستایل سنگین به عنوان لایه محافظ غشاء ژئوممبرین استفاده می شود .همچنین به عنوان زهکشی سطحی دیواره سد و انتقال رطوبت به زهکش های پائین سد عمل می کند.

فیلتر یکی از اجزای بسیار مهم و جدا نشدنی سازه های خاکی هستند که در ارتباط با جریان آّب   و رطوبت بسیار زیاد هستند. هنگامی که جریان نشت از  یک خاک با دانه های نسبتاً ریز به مصالح درشت تر  به زهکش وارد می شود ،ممکن است مصالح ریز دانه از جای خود حرکت کرده ،اولاً باعث بروز ناپایداری در کل سازه گردیده و خطر آفرین باشند و ثانیاً فضاهای خالی سیستم زهکش را پر کرده و در برابر حرکت آب ایجاد موانع کنند و در نتیجه باعث افزایش فشار هیدرواستاتیکی در سازه شوند.

پوشاندن یک ژئوتکستایل فیلتر کننده بر روی یک ژئوممبران که دارای ظرفیت بالای کششی و حفاظتی است،سامانه موثری از فیلتراسیون -زهکشی و حفاظتی که عملکرد ضد آب را دارد،ارائه می دهد. این نوع ژئوکامپوزیت باعث نوزیع یکنواخت بار،کاهش تنش برشی و نشست متوازن    می گردد.

  ژئوتکستایل ها در سالهای گذشته به صورت گسترده در جهان به کار گرفته شده اند و در سد های خاکی استفاده شده اند . اصلی ترین کاربرد آنها در سدها به غنوان جایگزین فیلتر های دانه ای بوده است .

اجراء و نصب این گونه فیلتر ها سریع بوده و معمولا نسبت به فیلتر های مصنوعی وابسته به خصوصیات زیر می باشد:

– دانه بندی مصالح که با اندازه الک نشان داده می شود.

– ضریب یکنواختی خاک

-تراکم یا سست بودن چسبندگی یا غیر چسبنده بودن خاک

– نفوذ پذیری خاک در جهت جریان (Kb)

-نوع ژئوتکستایل و میزان نفوذ پذیری آن

کاربردهای ژئوتکستایل در سد های خاکی و سنگریزهای بعنوان فیلتر به شرح زیر می باشد.

– حفاظت شیب پایاب نسبت به فرسایش

– هدایت روان آب های سطحی و نشت در پائین دست

– حفاظت شیب سر آب

– ایجاد زهکشی داخلی در سد

5 1 vote
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments